Pri novostavbách to máte oveľa jednoduchšie. Pravdepodobne ste si dali záležať pri vyhotovovaní základného poteru a tak jediné, čo vás môže trápiť a zaskočiť, sú výškové nerovnosti.
Pri rekonštrukciách a starších podlahách to môže byť (a zvyčajne aj býva) oveľa horšie, v niektorých prípadoch až trochu zúfalé. To zistíte pri odstránení pôvodnej podlahy a prídete na to takmer okamžite.
S čím sa môžete stretnúť
Rozdielne výšky môžu byť pri opravách ten najmenší problém. Stará podlaha sa môže drobiť a na niektorých miestach môže byť popukaná. Môže obsahovať nerovnosti, ako sú diery, prípadne naopak, hrbole, a po odstránení parkiet, prípadne gumolitu, sa môžete stretnúť so zvyškami asfaltu alebo lepidla, o vlastnostiach a zložení, ktorého nebudete vedieť vôbec nič. V takom prípade budete musieť povrch mechanicky upraviť buď jeho zosekaním, alebo prebrúsením tak, aby ste dosiahli čo najväčšiu čistotu.
Prečo je to nutné
Niveláciu nepodceňujte. Možno sa vám to bude zdať ako náklad navyše a poviete si, že čistý a vyrovnaný povrch, ktorý ste dosiahli prebrúsením, by mohol stačiť. Nestačí, neuspokojte sa s tým. Nivelácia má množstvo výhod. Stečie do nižšie položených miest a zabezpečí presné vyrovnanie povrchu. Naviaže všetky drobné nečistoty a zabezpečí výbornú priľnavosť ďalších vrstiev.
Ako vybrať
I keď trh disponuje viacerými nivelizačnými riešeniami, výber nie je príliš zložitý. Dôležité sú tri parametre:
- podlaha a nivelačný materiál by mali mať rovnakú štruktúru (cementová podlaha – cementový poter a podobne),
- hrúbka potrebná na vyrovnanie,
- vrstva, ktorá sa bude na ňu klásť.
Keď podáte predajcovi nivelačných materiálov tieto informácie, presne bude vedieť, čo je pre vás najvhodnejšie.
Postup
Ak už máte k dispozícii vhodný materiál, môžete začať s prácou. Skutočne najdôležitejší je čistý a suchý podklad, dobre zbrúsený, povysávaný a čo najviac zbavený všetkých drobných nečistôt. Najlepšie je využiť na to vysávač. Na upravený podklad by ste mali naniesť penetráciu, ktorá sa aplikuje priamym náterom. Použite na to buď valček, alebo štetec.
Steny potom musíte oblepiť dilatačnou páskou, aby ste zabránili nežiaducemu pnutiu v nivelizačnej vrstve. Do nádoby nalejte vodu a pomaly do nej sypte materiál z vrecka. Dodržte presne predpísaný pomer. Miešadlom miešajte niekoľko minút (3 – 5), prípadne dovtedy, kým nevznikne hladká zmes bez hrudiek. Zmes vylejte a roztiahnite stierkou a následne odvzdušnite ježovým valčekom. Tým dosiahnete dve veci – odstránite vzduchové bubliny a ešte lepšie vyrovnáte povrch. Nechajte vytvrdnúť.
Ak máte skutočne nerovný povrch a potrebujete pokryť väčšie výškové rozdiely, je lepšie nanášať viacero tenších vrstiev ako jednu hrubú. Po vytvrdnutej vrstve sa môžete pohybovať zhruba po 10 hodinách, ak na ňu chcete klásť ďalšiu krytinu, radšej s tým dva až tri dni počkajte.
Pri nivelizačných prácach sa vyhnite extrémnym teplotným podmienkam, ideálne sú teploty medzi 5 až 30 stupňov. Pri vysychaní a vytvrdzovaní vrstvy dbajte na to, aby ste ju ochránili pred prudkým vysychaním, prievanom alebo extrémnymi zmenami teplôt.
Na vyrovnávaní podlahy nie je nič zložité a každý to hravo zvládne aj vlastnými silami. Ak si však na to naozaj netrúfate alebo iba nemáte čas, vďaka Wilio môžete osloviť firmy vo vašom okolí, ktoré vám vypracujú cenovú ponuku a následne zrealizujú všetky práce.
autor: Marián
Mar 22, 2022