Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Stavebný materiál

Využitie pórobetónu pri stavbe domu

Hľadáte dodávateľa na stavebný materiál? V tejto kategórii máme 16 133 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Využitie pórobetónu pri stavbe domu
Stavebný materiál

Využitie pórobetónu pri stavbe domu

Najčastejším a najpoužívanejším druhom stavebného muriva u nás bola (a dozaista stále aj je) pálená tehla. Súčasná doba si však vyžaduje celkom iné kritériá – chceme bývať čo najrýchlejšie v novom dome, v teple a v suchu, čo nahráva stavaniu domov z pórobetónu, ktoré nielen, že skracuje čas samotnej výstavby, ale ju celú aj zjednodušuje - vďaka svojmu ucelenému stavebnému systému. 

banner

Čo je pórobetón? 

Pórobetón je ľahký stavebný materiál a má nižšiu objemovú hmotnosť ako pálená tehla, čo môže u niektorých vzbudzovať dojem, že nie je dostatočne nosný. To však nie je pravda. Môžeme povedať, že štruktúrou sa pórobetón podobá ľudskej kosti - okrem pórovitosti má s ňou spoločnú aj pevnosť. Pórobetón sa vyrába v rôznych pevnostných triedach a tak nie je problém z neho postaviť napríklad aj viacposchodový dom. Tento stavebný materiál je navyše homogénny (to znamená, že má rovnaké vlastnosti vo všetkých smeroch.). Preto sa pórobetónové tvárnice dajú do steny zabudovať napríklad aj „pootočené.“ 

Ako sa pórobetón vyrába? 

Najprv sa zmes vápna, portlandského cementu, vody, kremičitého piesku (popolčeka) a plynotvornej hliníkovej prísady vytvrdzuje v autokláve (uzatvorenej tlakovej nádobe) pri vysokej teplote (190 °C) a tlaku. Vzniká tak rôznorodá štruktúra pórovitého charakteru (objem pórov je 60-70 %). Množstvo týchto vzduchových dutiniek môže za vyľahčenie, zateplenie, odhlučnenie, ľahkosť opracovania a teda celkové zlepšenie vlastností pórobetónu. Vďaka týmto vlastnostiam je preto vhodným stavebným materiálom pre výstavbu rodinných domov, chát či malých hospodárskych budov. Pórobetón neodníma teplo a je na dotyk príjemný podobne, ako napríklad drevo. 

Výhody a nevýhody pórobetónu 

Pórobetón je univerzálny, vyrába sa z neho kompletný stavebný systém – od pivníc až po strechu, je vhodný aj pre novostavby či rekonštrukcie. Dá sa s ním jednoducho pracovať, bez väčšej námahy či mechanizmov (vďaka nízkej hmotnosti pórobetónových tvárnic), čo výrazne skracuje čas celej výstavby. 

Z pórobetónu môžete postaviť celú hrubú stavbu, dokonca aj schodisko či strešnú konštrukciu alebo aj priečky či oblúkové tvárnice, ktorými možno vymurovať napríklad oblúkový sprchovací kút. Pórobetónové tvárnice sa spájajú na pero a na drážku. Na vodorovné spoje sa nanáša tenká vrstva lepiacej malty (do 3 mm). Do stien pórobetónu možno pokojne kotviť aj ťažšie predmety – tu sa však odporúča použiť upevňovacie prvky, určené na pórobetón a zvoliť správny typ, ktorý unesie danú záťaž. 

Pórobetón vytvára zdravú vnútornú klímu, lebo zabezpečuje vyvážený pomer medzi teplotou a vlhkosťou vzduchu. Je nehorľavý (má vysokú požiarnu odolnosť) a ako mimoriadne dobrý izolant sa používa aj na výstavbu protipožiarnych stien. Za jeho nevýhodu možno považovať jeho krehkosť – ani to však neuberá na kvalite výstavby či pevnosti celkovej stavby z pórobetónu, nakoľko poškodené miesta možno zlepiť alebo opraviť lepiacou maltou. 

Pórobetón má pomerne nízky difúzny odpor, a preto umožňuje prestup vodných pár. Regulujú sa tak vlhkostné pomery v interiéri. Má však aj relatívne veľkú nasiakavosť, preto by sa mal chrániť pred vlhkosťou, a to nielen počas stavby, ale aj po jeho zabudovaní. 

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť akýmkoľvek statickým a technickým nedostatkom, je stavať z uceleného systému od jedného výrobcu – z jedného druhu materiálu, čo zjednoduší proces výstavby. Pórobetonári odporúčajú, aby na stavbu dohliadali odborní pracovníci. V prípade rekonštrukcie staršieho objektu pórobetónové murivo minimálne zaťaží pôvodné konštrukcie.  

autor: Lucia

Feb 10, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

banner
Priemerné ceny

Cena za: Stavebný materiál

Nižšia cena1,20 €/ks
Priemerná cena2,34 €/ks
Vyššia cena4,50 €/ks

Pošlite dopyt 25064 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte dodávateľa na stavebný materiál? V tejto kategórii máme 16 133 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt