Čo je suchá výstavba
Pri výstavbe múrov a priečok sa štandarde využívajú tehly, prípadne kvádre, ktoré sa lepia na maltu alebo lepidlo. Pri suchej výstavbe je stavebný proces tvorený nejakým plošným stavebným prvkom, najčastejšie vo forme dosky, ktorý je mechanicky upevňovaný na vopred pripravenú konštrukciu. Takýto stavebný prvok sa na konštrukciu upevňuje na to určeným spojovacím materiálom a podľa požiadaviek sa s ním ďalej pracuje.
Kam so suchou výstavbou?
Bez problémov všade. Ak sa vám v tejto chvíli rozblikala v hlave kontrolka a vravíte si, že u vás to teda fungovať nemôže, keďže vy potrebujete prerobiť práve kuchyňu alebo kúpeľňu, v ktorých je veľa pary, veľa mokra a ešte viac vody, tak vedzte, že môže.
Systém suchej výstavby je bez problémov využiteľný aj v prostredí, v ktorom je viac vlhkosti, než by možno bolo žiaduce. Dôležité je vybrať si správny konštrukčný materiál a zvoliť najvhodnejšie riešenie. No a tu môže nastať trochu problém. Nedá sa totiž presne povedať, v akej miestnosti bude aká vlhkosť počas celej jej funkčnosti.
Ako teda zistiť, aký systém použiť
Najlepším kritériom, ako si zvoliť materiál na suchú výstavbu, je zadefinovať účel miestnosti, teda to, na čo sa miestnosť bude používať. Podľa toho zadefinovali výrobcovia materiálov na suchú výstavbu niekoľko kategórií, na základe ktorých je potrebné zvoliť si správny materiál.
Do kategórie, v ktorej sa predpokladá zaťaženie vlhkosťou do úrovne do 80 %, stačí použiť impregnované sadrokartónové alebo sadrovláknité dosky vhodné do vlhkého prostredia. Ide väčšinou o miestnosti, ktoré sú síce vlhké, ale nepredpokladá sa u nich priame zaťaženie tečúcou alebo striekajúcou vodou.
Do miestností, ktoré, naopak, prichádzajú do priameho styku s vodou a v ktorých sa predpokladá zaťaženie vlhkosťou, ktoré sa približuje až k 100 %, je síce možné použiť i vyššie spomínané dosky s vhodnou impregnáciou a protiplesňovou úpravou, ale oveľa vhodnejším variantom sú dosky s vodoodpudivým sadrovým jadrom, ktoré sú ešte spevnené a potiahnuté špeciálnymi tkaninami alebo vodoodolným náterom. Na plochy a do priestorov, ktoré sú však trvalo zaťažené vlhkosťou, ako sú napríklad sauny alebo wellness, je potom nevyhnutné zvoliť cementovláknité dosky.
Na čo nesmiete zabudnúť
Vodoodolný musí byť kompletne celý systém, nielen dosky. Konštrukcia, na ktorú sa upevňujú, musí takisto spĺňať parametre podľa stanovených noriem tak, aby bola zabezpečená ochrana proti korózii. To platí i pre všetky ďalšie upevňovacie prvky. Aby celá konštrukcia plnila svoj účel, dôraz treba klásť i na poriadne vyhotovenie a utesnenie všetkých napojení a stykových plôch medzi jednotlivými konštrukciami.
Výhody suchej výstavby
Je realizovateľná takmer všade a takéto dosky môžete použiť i pri konštrukcii podláh. Výhoda materiálu na suchú výstavbu spočíva aj v tom, že napriek nízkej hmotnosti je naozaj pevný a dá sa s ním ďalej pracovať. Pri dobrom a kvalitnom vyhotovení naň môžete bez problémov nalepiť i ťažší obklad alebo napríklad i zavesiť kuchynskú skrinku. A vďaka svojej hmotnosti a tvaru je ho možné veľmi pohodlne uskladňovať, prenášať a manipulovať ním.
S tým súvisí i úspora miesta a rýchlosť realizácie. Jednoducho sa spracováva a pri výstavbe nezostáva veľký odpad, čiže ani nepredstavuje nejakú výraznú environmentálnu záťaž. Steny sú rovné a hladké, netreba na ne nanášať žiadnu vyrovnávaciu omietku. Do dosiek netreba sekať kvôli rozvodom, tie pekne ukryjete za ne. Majú výborne tepelné, akustické, ale i protipožiarne vlastnosti a sú cenovo veľmi dostupné.
Vďaka suchej výstavbe sa už nemusíte báť ani väčších rekonštrukcií. Zvládnete ich hravo a ešte aj ušetríte. Priestor, čas i peniaze.
Feb 8, 2022