Dobre zvolená omietka takpovediac dokáže dýchať, zachytáva z domu vzdušnú vlhkosť, prípadne ju zo seba uvoľňuje, a tak pomáha udržiavať v dome priaznivú klímu pre život. Je ich niekoľko typov a navzájom sa líšia svojím zložením.
Omietky na báze vápna majú dezinfekčné vlastnosti, cementové omietky sú odolné, zvyšujú tvrdosť a pevnosť a sadrové dokážu regulovať vlhkosť vzduchu. Najuniverzálnejšie a v súčasnosti i najpoužívanejšie sú kombinované cementovo-vápenné omietky, ktoré môžete použiť takmer kdekoľvek.
Zabudnite na fádnosť, odviažte sa
Každý človek túži po tom, aby mal dom vyhotovený na svoj obraz, aby sa v ňom cítil dobre, úplne sa s ním stotožnil a zžil, preto si ho upravuje a zariaďuje presne podľa svojich potrieb tak po funkčnej, ako i vizuálnej stránke. To platí i pri omietkach. A zdá sa, že časy fádnych, ničím nezaujímavých omietok sú preč. Jasné, ešte stále si môžete zvoliť klasiku, nanesiete omietky a steny namaľujete. Prečo by ste to však robili, keď aktuálne máte neuveriteľné a nekonečné možnosti, ako skrášliť steny, svoj dom a urobiť si život krajším.
Dekoratívne omietky
Majú širokú škálu využitia a sú vhodné do exteriéru i interiéru. Povedzme si však na rovinu, dovnútra si ich vieme predstaviť oveľa viac. Dodajú vášmu príbytku jedinečný a skoro až exkluzívny vzhľad, ktorý bude tešiť nielen vás, ale i návštevy, ktoré k vám zavítajú. Podľa druhu sa rozdeľujú na:
- štrukturálne,
- textúrované,
- benátske
- alebo minerálne omietky.
Hodia sa na takmer všetky podklady, a keď to trošku preženieme, pokojne si môžete dať každú miestnosť upraviť inou. Je úplne na vás, či chcete mať domov v elegantnom modernom štýle a dizajne, alebo zvolíte vidiecky štýl. Či chcete mať steny, ktoré budú vyzerať ako potiahnuté jemným hodvábom, alebo sa budete lepšie cítiť v industriálnom štýle, ktorý dosiahnete chladnými omietkami, vizuálne pripomínajúcimi kov. Môžete si tiež zvoliť imitáciu betónu či tehál.
Ako na to?
Ak chcete, aby vaše dekoratívne omietky mali úroveň a dlho vydržali, musíte si dať záležať i na podklade. Omietky sa nanášajú v tenkých vrstvách, a preto si väčšina z nich vyžaduje úplne hladký podkladový povrch, ako je napríklad sadrokartón, sadrová omietka alebo takmer dohladka vystierkovaná stena. Na cementovo-vápennú omietku však dokážete tiež nájsť dekoratívnu omietku, ktorá sa nanáša v hrubšej vrstve.
Pred samotným nanesením dekoratívnej omietky musíte naniesť penetračný náter, ktorý slúži na zjednotenie nasiakavosti, spevnenie podkladu a zjednotenie náteru. Aj penetračných náterov existuje viacero typov, výber závisí od druhu dekoratívnej omietky.
Výhody dekoratívnych omietok
Okrem toho, že sú naozaj pekné a štýlové, majú i zaujímavé vlastnosti, preto sa uplatnia v inštitúciách, ako sú hotely a banky, ale i v zdravotníckych zariadeniach a kúpeľoch. Sú vhodné do moderných stavieb, ale na ich použitie sa nesťažujú ani pamiatkari v historických budovách, a použiteľné sú i v chrámoch a kostoloch.
Vyznačujú sa dlhou životnosťou, vysokou priedušnosťou, UV odolnosťou, odolávajú vlhkosti, sú umývateľné, a preto sa veľmi ľahko udržiavajú v dobrej kondícii. Sú originálne, použiteľné na rôzne podklady a farbu nestrácajú ani po rokoch.
Aby sme však stále len nechválili, treba povedať, že daňou za tieto výhody je trošku vyššia cena a aj pri aplikácii je vhodné, keby ju vykonával niekto, kto má aspoň minimálne skúsenosti s takýmto druhom práce. Iste, dekoratívne omietky si môžete naniesť aj svojpomocne, ale profesionál vám dokáže často ušetriť čas i peniaze, keďže mu to bude trvať nepomerne kratšie, bez viditeľných chýb, a teda bez nutnosti opráv alebo zmien.
Dekoratívne omietky kúpite v každom dobrom obchode s farbami, prípadne v stavebninách alebo v špecializovaných predajniach.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka Petra Štaffena zo spoločnosti Doktor Dekor
Prečo si vybrať dekoratívne omietky?
Dekoratívne omietky dodajú šmrnc akémukoľvek priestoru. Čisté jednoduché prvky vnášajú do bytových priestorov moderný nádych. Vytvoriť si hodnotný, bezpečný a útulný priestor na život je často náročná úloha. Ale, investovať čas a sily do hľadania riešení sa oplatí. A nemusíte v tom byť sami…
Je potrebná špeciálna úprava povrchov pred nanesením dekoratívnej omietky?
Áno!
Pred nanesením je nevyhnutné skontrolovať celý povrch steny, na ktorý sa bude aplikovať dekoračná omietka. Povrch musí byť zbavený prachu a nečistôt. Nesmie vykazovať známky vlhkosti (na dotyk suchá stena, môže ešte obsahovať určité percento vlhkosti - dá sa zmerať vlhkomerom). Steny musia byť súdržné, bez známok odlupovania, zvyškov farby, či mastnoty. Ak sú splnené tieto základné podmienky, môže sa pokračovať v penetrácii povrchu.
Aké sú druhy dekoratívnych omietok?
Medzi základné druhy dekoratívnych omietok patria:
- minerálne omietky - na báze cementu a vápenného hydrátu
- akrylové omietky - na báze akrylových živíc
- silikátové omietky - na báze draselného vodného skla, organických prísad a plniva na báze kremičitých pieskov
- silikónové omietky - na báze vodnej emulzie silikónovej živice
Ďalej, podľa typu, môžme dekoračné omietky rozdeliť na:
- štrukturované omietky - ktoré používajú malé zrnká kremeňa a iných minerálov
- textúrované omietky - s plnivom drevnej triesky ako aj kamienkami kremíka a sľudy
- benátska omietka - vyrába sa na báze mramorových triesok
- dekoračné nátery na báze flokulantov - moderný dekoračný štýl, s originálnym vzhľadom, ktoré dotvárajú farebné, nerozpustné čiastočky zvané flokulanty.
Spoločnosť Doktor Dekor - špecialisti na dizajnové dekoratívne omietky od jemných elegantných vzorov po štýlové industriálne textúry
autor: Marián
Jul 8, 2021