Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Prístrešky

Záhradné prístrešky – na čo sú vhodné a aké typy poznáme? 

Hľadáte staviteľa na prístrešky? V tejto kategórii máme 23 018 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Záhradné prístrešky – na čo sú vhodné a aké typy poznáme? 
Prístrešky

Záhradné prístrešky – na čo sú vhodné a aké typy poznáme? 

Keď sa povie záhradný prístrešok, niekto si predstaví markízu, iný altánok či pergolu, avšak prístrešok je niečo trocha iné. Aký je medzi nimi rozdiel a aké druhy prístreškov poznáme? 

Čo je to prístrešok?

Prístrešok je záhradná stavba, ktorá je zastrešená, ale nedisponuje všetkými stenami, a teda je z veľkej časti vzdušná. Pôsobí ako ochrana pred slnkom, dažďom a snehom a má rôzne účely. 

Z čoho sa skladá prístrešok? 

Konštrukcia prístrešku stojí na nosných stĺpoch umiestnených v každom rohu, a to najčastejšie v štyroch bodoch, v prípade väčších prístreškov aj v šiestich. Nosné stĺpy môžu byť drevené, hliníkové alebo murované a sú spojené priečnymi trámami, ktoré podopierajú strechu. 

Strecha môže byť z rôznych materiálov podľa účelu a takisto môže mať rôzne, najčastejšie zošikmené, tvary. Môže byť plochá, pultová alebo valbová. 

Strecha prístreška pozostáva z dvoch častí, a to z konštrukcie krovu a zo strešného plášťa s krytinou. Najčastejšie používané materiály na krov a plášť sú drevo a oceľ. V prípade, že je prístrešok súčasťou domu, môže byť aj zo železobetónu. Ako krytinu je možné použiť drevené dosky, škridly, šindle či polykarbonátové platne. 

Otvorená stavba môže byť doplnená o jednu alebo dve steny, ako ochranou pred vetrom, prípadne môže byť prístrešok pristavený ku stene budovy. 

Druhy prístreškov podľa využitia

Prístrešky môžu mať rôzne využitie ako napríklad:

  • prístrešky pre auto – garážové prístrešky,
  • prístrešky pre záhradnú techniku a náradie,  
  • zastrešenie pracovnej časti pri dome,
  • prístrešky nad vchodmi,
  • prístrešky pre zvieratá,
  • prístrešky na drevo,
  • zastrešenie terás... 

Druhy prístreškov podľa materiálu

Najčastejšie bývajú prístrešky vyrobené z dreva, hliníka alebo sú murované. Veľkú úlohu pri rozhodovaní o materiály zohráva odolnosť a nároky na údržbu.

Murované prístrešky

Murované prístrešky z kameňa alebo tehly najlepšie pôsobia ako prístavby pri tradičných typoch stavieb. Sú stabilné a nenáročné na údržbu. Väčšinou bývajú súčasťou stavby domu a slúžia na zakrytie priestoru nad autom alebo vchodom. 

Drevené prístrešky

Prírodný drevený dizajn prístrešku pôsobí veľmi naturálne a je veľmi vhodné ho zvoliť pri chatách či chalupách. 
Medzi výhody drevených prístreškov patrí široká ponuka rôznych typov dreva a farieb. Takisto si môžete voliť rôzne veľkosti. Nevýhodou drevených prístreškov je ich časová a finančná náročnosť na údržbu. Takisto majú drevené prístrešky kratšiu životnosť.

Hliníkové prístrešky

Hliníkové prístrešky pôsobia oproti dreveným variantom modernejším dojmom a sú ľahko kombinovateľné s mnohými stavebnými štýlmi. Vďaka odolnému hliníku majú vysokú odolnosť voči korózii, a tým aj dlhšiu životnosť. Veľkosti hliníkových prístreškov sú rôzne a takisto je voliteľný aj typ strechy. 

Aký je rozdiel medzi prístreškom a altánkom?

Na prvé počutie sa nám môže zdať že ide o 2 rovnaké útvary, avšak je v nich rozdiel. Zatiaľ čo altánok môže stáť voľne v ktoromkoľvek kúte záhrady, prístrešok predstavuje priestor pri dome disponujúci určitým typom strechy, ktorá chráni túto oblasť pred dažďom, vetrom či snehom. 

Rozdiel je aj v dizajne a konštrukcii. Altánok je samostatne stojaca konštrukcia. Prístrešok môže zasa byť súčasťou stavby domu a jeho veľkosť a tvar môže závisieť od toho, čo potrebujete zakryť. 

Je rozdiel medzi pergolou a prístreškom?

Ako sa to vezme. Pod označením pergola sa väčšinou rozumie záhradná stavba, ktorá slúži nielen ako oddychová oblasť, ale môže pôsobiť aj ako opora pre popínavé rastliny. Pergoly môžu byť zastrešené alebo aj nie. V prípade, že sú zastrešené a sú pripevnené k budove, tak ich môžeme považovať za druh prístrešku.

Všeobecne teda môžu pergoly stáť samostatne alebo byť pripevnené ku stene inej stavby a ich strecha často nebýva pevná. Prístrešok dokáže ochrániť vás aj váš majetok pred poveternostnými vplyvmi a dokonca môže podtrhnúť unikátnosť vašej stavby. 

autor: Andrej

Sep 7, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 23 018 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody...Zobraziť viac

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

#
#
#
Zadať dopyt

Dušan L.

Firma
Vyšný Kazimír
5,0

Výroba nábytku

Som spoľahlivý zákazníkom vychádzam v ústrety. Ešte som nemal zákazníka ktorý by nebol spokojný či z cenou alebo kvalitou...Zobraziť viac

Som spoľahlivý zákazníkom vychádzam v ústrety. Ešte som nemal zákazníka ktorý by nebol spokojný či z cenou alebo kvalitou vykonanej práce...............

#
#
#
Zadať dopyt

Roman P.

Firma
Tomášov
4,9

Klampiar, strechár

Tesár, stolár Spracovanie dreva a drevené konštrukcie sú pre mňa viac hobby ako práca. O kvalite a skúsenostiach nech prehovorila...Zobraziť viac

Tesár, stolár Spracovanie dreva a drevené konštrukcie sú pre mňa viac hobby ako práca. O kvalite a skúsenostiach nech prehovorila spokojní zákazníci ktorých máme od roku 2008 naozaj dosť.

#
#
#
Zadať dopyt

Patrik P.

Živnostník
Šaľa
4,9

Oprava strechy

Ponukame vyrobu drevostavieb na mieru.Výroba drevostavieb, altanky,pergoly na terasu krovy,prístrešky na auto,prístrešky pre viac aut atd. Pouzivame certifikovane produkty

#
#
#
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Opravár, inštalatér, stavbár, montér nábytku a rôznych iných konštrukcií (drevo,kov) , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy,...Zobraziť viac

Opravár, inštalatér, stavbár, montér nábytku a rôznych iných konštrukcií (drevo,kov) , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava

#
#
#
Zadať dopyt

Viktor K.

Firma
Banská Bystrica
4,8

Tesár

Mám 28 rokov. Robím v oblasti drevostavieb hlavne projekčnú činnosť (projekty, projektové dokumentácie, zahradne domceky, detske domceky a dalsie produkty...Zobraziť viac

Mám 28 rokov. Robím v oblasti drevostavieb hlavne projekčnú činnosť (projekty, projektové dokumentácie, zahradne domceky, detske domceky a dalsie produkty z dreva,...) od navrhu, ponuku, vyrobu, realizaciu, dovoz,montáž.

#
#
#
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Pokládka dlažby a obkladov

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

#
#
#
Zadať dopyt

Attila H.

Firma
Šamorín
4,7

Murárske práce, murár

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás...Zobraziť viac

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás naučili profesionalite. Poskytujeme široké spektrum stavebných služieb, ktoré vykonávame s maximálnou spoľahlivosťou. Od zákazníka nežiadame dopredu zálohy. Špecializujeme sa na: Výstavba domov a záhrad na kľúč Rekonštrukcie domov a bytov Obkladačské, maliarske a sadrokartonárske práce Kompletné elektroinštalačné a vodoinštalačné práce Ploty, zámkovú dlažbu a ostatné exteriérové podlahy Zatepľovanie fasád Záhradné domčeky, altánky, prístrešky, bazény a prekrytia Búracie, terénne a upratovacie služby a iné Našou výhodou oproti konkurencii, je náš novootvorený showroom v Šamoríne. Tu si môžete pozrieť našu prácu, ale zároveň si môžete vybrať materiály a technologické postupy. Portfólio činností sme rozšírili a teraz vieme Váš dom vizuálne spracovať, 3D vymodelovať, vytlačiť na 3D tlačiarni a špeciálne odprezentovať.

#
#
#
Zadať dopyt

Milos B.

Firma
Trnava
4,1

Montáž, skladanie nábytku

Som vyuceny stolar a zaroven je to aj moj konicek Celozivotna prax v stolarskych pracach. Specializujem sa na montaz kuchynskych liniek……………….

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Prístrešky

Nízka cena570,00 €/ks
Priemerná cena752,00 €/ks
Vysoká cena1 080,00 €/ks

Pošlite dopyt 23018 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte staviteľa na prístrešky? V tejto kategórii máme 23 018 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt