Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Zapojenie zásuvky, ako na to?

Hľadáte elektrikára na inštaláciu a opravu vypínačov alebo zásuviek? V tejto kategórii máme 18 278 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zapojenie zásuvky, ako na to?
Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Zapojenie zásuvky, ako na to?

Svojpomocné zapájanie zásuvky môže byť nebezpečné, preto by ste sa po správnosti mali obrátiť sa na odborníka s potrebnou kvalifikáciou. Ak sa však rozhodnete pustiť do zapájania zásuviek sami dbajte na zvýšenú opatrnosť.

Prácu na elektrickom zariadení robte vždy iba pri vypnutom stave. Pred pracou si skontrolujte bez napäťový stav spoľahlivým meracím prístrojom – nie „fázovkou“, alebo podobným zariadením.

Dvojvodičová sústava 

Dvojvodičová sústava nezodpovedá súčasným technickým normám, ale v praxi ju ešte nájdete často. Dvojvodičová sústava, teda sieť TN-C, so zásuvkami 220 V sa už v súčasnosti nepoužíva na vedenie elektrickej energie ku koncovým zariadeniam, ako sú napr. svetlá a zásuvky. Stále ju však nájdete v starších domoch postavených do roku 1993. Tento typ siete má napätie 220 a 380 V. Napätie 220 V môžete namerať medzi ktoroukoľvek fázou a PEN. Napätie 400 V sa dá namerať medzi dvoma ľubovoľnými fázami. 

Pri takejto staršej dvojvodičovej sústave sú k dispozícii dva vodiče: fázový vodič L (čiernej, alebo hnedej farby) a ochranný vodič PEN (zelenožltý). 

Ak máte doma dvojvodičovú sústavu odporúčame vám ju pri najbližšej rekonštrukcii prerobiť na trojvodičovú.

Farebné označenie káblov: ako rozlíšiť vodiče v dvojvodičovej sústave TN-C


PEN vodič

Zároveň pracovný a ochranný vodič  sa vyskytuje sa v sieti TN-C. Dajte pozor a nepomýľte si ho s ochranným vodičom PE. Je nevyhnutné aby bol zapojený správne. Na tomto vodiči nie je proti zemi napätie. Označený je ako PEN (Protective Earthing and Neutral conductor), svorky sú označené ako PEN, alebo symbolom uzemnenia. Má zelenú, alebo zeleno-žltú farbu a na koncoch je označený svetlo modro.

Fázový vodič L

Pracovný vodič, ktorý vedie prúd tzv. „fáza“. Na tomto vodiči je proti zemi napätie. Značí sa ako L (Line), L1, L2, L3; svorky U, V, W, prípadne R, S, T, kedysi aj ako X, Y, Z. Môže byť  čiernej, hnedej, alebo sivej farby.

Ako zapojiť elektrickú zásuvku 220 V v dvojvodičovej sústave TN-C

V dvojfázovej sústave sú jednofázové zásuvky pripojené iba dvoma vodičmi, fázovým (L) čiernym, alebo hnedým, a stredným ochranným (PEN) vodičom, ktorý býva buď zelený, alebo zelenožltý. Zásuvkové okruhy sú istené 10 A ističmi. Pred takto zapojené zásuvky sa nedá zapojiť prúdový chránič, je však možné ich vybaviť prúdovým chráničom vo forme adaptéru do zásuvky.

Poškodením PEN vodiča, ktorý je namáhaný prechádzajúcim prúdom, dôjde k  vzniku nebezpečného dotykového napätia na neživej časti. Pretože sa tieto typy inštalácie bežne stále  nachádzajú v starších domoch ide o pomerne bežnú poruchu, ktorá je veľmi nebezpečná a život ohrozujúca! Takáto porucha si vyžaduje odpojenie elektroinštalácie od siete a zásah elektrikára.

Zásuvky sa v dvojfázovej schéme zapájajú tak aby ochranný kolík bol hore a stredný, alebo nulovací vodič bol pripojený na pravú dutinku pri pohľade spredu. To isté platí aj pre dvojité zásuvky. Pretože je pre PE a N použitý iba jeden vodič musí vodič PEN byť najskôr pripojený na ochranný kolík a až potom do pravej dierky zásuvky.

Schéma zapojenia zásuvky v dvojvodičovej sústave

Zapojenie elektrickej zásuvky v dvojvodičovej sieti

Pri výmene starej  poškodenej zásuvky pripojenej hliníkovými vodičmi za novu je vhodnejšie použiť zásuvku so skrutkovými svorkami (napr. ABB Classic). Zásuvky s bezskrutkovými svorkami nie sú na Al vodiče  vhodné preto, že maximálny  povolený prierez vodiča je 2,5 mm2 a staršie Al vodiče s väčším prierezom sa nemusia dať  do svoriek vložiť. Môže tak dôjsť ku neprávnemu kontaktu a následnému vyhoreniu nainštalovanej zásuvky. 

Trojvodičová sústava

Trojvodičová sústava, sieť TN-C-S s novými trojvodičovými zásuvkami 230 V má napätie 230 a 400 V. Napätie 230 V môžete namerať medzi ktoroukoľvek fázou a stredným vodičom tzv. „nulákom“, alebo PE. Napätie 400 V sa dá namerať medzi dvoma ľubovoľnými fázami. 

Farebné označenie káblov: ako rozlíšiť vodiče v trojvodičovej sústave TN-C-S

Ochranný vodič

Ochranný vodič sa zapája ako prvý a jeho správne zapojenie je najdôležitejšie. Až keď je správne zapojený ochranný vodič, môžete zapájať ostatné vodiče. Na tomto vodiči nie je proti zemi napätie preto je profesionálmi nazývaný „kostra“, alebo „zem“. Označený je ako PE (Protective Earth), svorky sú označené ako PE, alebo symbolom uzemnenia. Má zelenú, alebo žltú farbu. V bezporuchovom stave po ňom nejde žiadny prúd.

Fázový vodič L

Pracovný vodič, ktorý vedie prúd  a tzv. „fáza“. Na tomto vodiči je proti zemi napätie.  Značí sa ako L (Line), L1, L2, L3; svorky U, V, W, prípadne R, S, T, kedysi aj ako X, Y, Z. Môže byť  čiernej, hnedej, alebo sivej farby.

Stredný vodič

Pracovní vodič, ktorý slúži na vedenie prúdu, ktorý sa premieňa na prácu. Tiež ide o nulový vodič, tzv. „nulák“. Na tomto vodiči nie je proti zemi napätie. Označený je ako N (Neutral), svorky rovnako N. Má svetlomodrú farbu. 

Ako zapojiť elektrickú zásuvku 230 V v trojvodičovej sústave TN-C-S

Dnešné zásuvky pracujú s celkom troma vodičmi, a to s fázovým vodičom, s ochranným vodičom, a s neutrálnym vodičom. V trojvodičovej sieti TN-C-S sú vodiče štandardizovane farebne označené izoláciou daného kábla. Fázový vodič (L) je hnedý (môže byť aj čierny, alebo šedý), neutrálny vodič je svetlomodrý, a ochranný vodič (PE)  je žltý, alebo a zelený.

Do istenia zásuvkového okruhu je zaradený prúdový chránič, ktorý zvyšuje jeho bezpečnosť a niekedy aj AFD, ktoré zaisťuje ochranu pri vzniknutí iskrenia. Na jeden vývod z rozvádzača  môže byť pripojených maximálne 10 zásuviek, pričom dvojitá zásuvka je braná ako jedna samostatná zásuvka.

Zásuvky sa pripojujú tak, aby ochranný kolík bol hore a stredný, alebo nulovací vodič bol pripojený na pravú dutinku pri pohľade spredu. Rovnako to platí aj pre dvojité zásuvky.

Schéma zapojenia zásuvky v trvodičovej sústave

Zapojenie elektrickej zásuvky v trojvodičovej sústave

Hľadáte šikovného elektrikára, alebo odborníka na niektorú zo stoviek ďalších služieb? Zadajte váš projekt zadarmo, alebo si prečítajte ako na to

Ak poskytujete služby, zaregistrujte sa a aj vy môžete na Wilio nájsť nových zákazníkov. Pozrite sa ako Wilio funguje pre poskytovateľov a pozrite sa na práve aktuálne projekty.

autor: Andrej

Aug 10, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 26 074 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Radoslav Ž.

Firma
Bratislava
5,0

Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Volám sa Rado, elektromontážam sa venujem už 4 rok 1 rok praxe na slovensku a 3 v nemecku. Venujem sa prácam od bytových jednotiek az po priemyselne haly. Vyhlaska 21 idem si robit 22 a nasledne 23. Ovladam nemecky jazyk na urovni A2/B1. Doklady aj skúsenosti od práce s vysokozdvižnou plošinou. Za každú ponuku dakujem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš M.

Živnostník
Trnava
4,9

Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Pracujem ako elektrikár vo firme . Mám paragraf 22 samostatný elektrikár. Skúsenosti mám z rôznych stavieb : domy, byty, aj priemysel. Drobné práce po robote alebo cez víkend sa dajú stiahnuť.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš G.

Firma
Reca
4,8

Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Dobrý deň som mladý chalan a rozhodol som sa podnikať v elektro obore, ktorý ma baví a náplňa, Mám chuť sa vzdelávať a vždy sa zlepšovať vo svojej práci. Dávam si vždy záležať na konečnom výsledku a osobne preferujem kvalitu pred kvantitov. Kvalitne vyhotovená práca je pre mňa zákald a priorita. Pre prácu som sa rozhodol používať kvalitné a špičkové náradie a stroje pre maximálny výsledok a vždy maximálny poriadok po sebe. Venujem sa: -montáž a zloženie rozvádzačov -montáž svietidieľ -montáž zásuviek -montáž vypínačov -kompletné rekonštrukcie elektroinštalácií bytov a rodinných domov -príprava na elektrické žalúzie -prípojky a vonkajšie elektroinštalačné práce -oprava elektroniky -inteligentné elektroinštalácie -ďalšie rôzne práce v tomto obore Ďalej sa venujem vývoju IoT zariadení a inteligentnej domácností. FOTKY PRÁC V GALÉRII

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek V.

Firma
Košice
5,0

Elektrikár

Kompletná rekonštrukcia elektrických rozvodov, montáž zásuviek, vypínačov a svietidiel, napájanie elektrospotrebičov, výroba ističových skriniek (bytových rozvodníc), montáž LED osvetlenia kuchynských liniek, riešenie porúch

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Juraj P.

Firma
Bratislavský kraj
5,0

Elektrikár

Poskytujem elektrikárske a elektroinštalačné služby. Mám 10 ročné skúsenosti a platný certifikát na výkon činnosti §23. Zabezpečujem el. projekt a aj revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Michal D.

Firma
Košice
5,0

Elektroinštalácia

12 ročné skúsenosti s elektro inštalačnými prácami, vyhláška 23 na riadenie činnosti,v prípade záujmu zabezpečím aj viac ľudí,

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ing. Jaroslav G.

Živnostník
Nová Dedinka
5,0

Elektroinštalácia

Pozdravujem Vás. Ponúkam Vám elektrikárske služby s kompletným servisom vrátane revíznych správ. Ďalej ponúkam opravu výpočtovej techniky (software/hardware). Realizujem smart riešenia pre domácnosti a zabezpečovacie systémy. Ostávam s úctou

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír G.

Živnostník
Drienovská Nová Ves
5,0

Elektrikár

Viac informácií sa dozviete v osobnej komunikácii. Som zručný chlap - pochádzam z domu, kde je potreba ovládať všetky práce. Mám papiere na revízie elektrických zariadení ako aj zdvíhacích zariadení.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan M.

Firma
Petrovice
5,0

Elektroinštalácia

Som mladý, šikovný a ochotný elektrotechnik, ktorý Vám veľmi rád múdro poradí a pomôže. Tomuto odvetviu sa venujem už od malička a s mojím týmom pracujeme na projektorch, ktoré riešia elektrotechnické vybavenie budov, vrátane bytov a domov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dávid F.

Živnostník
Šaľa
5,0

Elektrikár

Prevažne robím elektroinštalačné práce. Zakaznik je vždy spokojny snažím sa pomocť alebo poradiť. Robím aj menšie práce napriklad vymena lustrov .....

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dominik K.

Firma
Košický kraj
5,0

Montáž, skladanie nábytku

Stavebná firma so širokou škálou prác. Stavebné úpravy, maliarské práce, drobné opravy v byte či dome, montáž spotrebičov, nábytku a všetkého čo sa v domácnosti nachádza.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš B.

Firma
Nitra
5,0

Elektroinštalácia

Venujem sa Elektrotechnike aj profesionálne aj vo voľnom čase, ponúkam vám tieto služby - Revízie vyhradených technický zariadení v kategórií E2A - Revízie spotrebičov, naradia, bleskozvodov, pracovných strojov - Revízie EVSE - Revízie elektrických prípojok, inštalácií, zemné odpory, rezistivita pôdy - Elektrické inštalácie domov, bytov - Elektrické inštalácie zariadení, zásuvky, svetla, vypínače - Elektrické opravy strojov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš B.

Firma
Rajec
5,0

Elektroinštalácia

Som mladý elektrikár a mám skúsenosti ako s montážou rozvádzačov, tak aj s inštaláciami vrátane bleskozvodov. Riadim sa najnovšími normami a kvalita je pre mna priorita. Vyskúšajte ma.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek V.

Firma
Bratislava
5,0

Elektrikár

Poskytujem elektroinštalačné práce rôzneho rozsahu. - výmena starej elektroinštalácie - elektroinštalácie v novostavbách - inteligentná inštalácia - montáž svietidiel, vypínačov, zásuviek,.. Mám skúsenosti prevažne s úpravou kancelárskych a bytových priestorov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Zoltán K.

Firma
Andovce
5,0

Elektroinštalácia

Ponukáme komplexné elektroinštalácie od A po Z obytných, obchodných, administratívnych a priemyselných objektov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Adam Š.

Živnostník
Dunajská Lužná
5,0

Obklady, dlažby

Ponúkam rôzne stavebné práce - rekonštrukcie bytov, realizácie kúpeľní, vodoinštalčné práce, lepenie obkladov a dlažieb. Montáž sadrokartónových stropov, maliarske práce, elektroinštalačné práce, montáž zárubní, pokládka plávajúcej podlahy a iné…

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Filip R.

Firma
Macov
5,0

Montáž, skladanie nábytku

15 ročné skúsenosti s rekonštrukciami rôzneho charakteru, aj na kľúč(nacenenie, vypracovanie projektu, úradne náležitosti, jednoducho všetko). Prerábky bytov, domov, garáži, predajni, skladov, strojov, aút, výrobných liniek Flexibilita a prispôsobovanie sa požiadavkám zákazníka. Bežne rady sú zdarma. Nie na všetko viem odpoved, ale vzdy hľadám riešenia u odborníkov, ktorých som za tu dobu spoznal. slova typu, neviem, nedá sa, nepoužívam. Pri návštevách zákazníkov, používam špeciálne zariadenie na likvidáciu patogenov, ktoré sa využíva v slovenských laboratóriách na ochranu zdravia výskumných pracovníkov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Roman K.

Firma
Partizánske
5,0

Murárske práce

Profesionalita, spoľahlivosť, diskrétnosť , spokojnosť zákazníkov , ľudia plný energie ktorý chcú pracovať. A spraviť váš domov. Taký ako si. Predstavujete a chcete , na mieru , kompletné rekonštrukcie domov bytov , dlhoročné skúsenosti Poradíme ,navrhneme, zrealizujeme ,

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš D.

Firma
Nemšová
5,0

Elektrikár

2 roky elektromontaze bratislava. 3 roky veduci elektromontaze v.priemysle automotive. 4 roky veduci areálu ranc13.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lucian M.

Firma
Prešovský kraj
5,0

Montáž svietidiel

Dobrý deň, ponúkam elektroinštalačné práce. Prípojky, prerábky starej elektroinštalácie, aj novostavby. Kamerový a zabezpečovací systém (Jablotron, Hikvision)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Nižšia cena2,85 €/ks
Priemerná cena4,47 €/ks
Vyššia cena8,00 €/ks

Pošlite dopyt 26074 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte elektrikára na inštaláciu a opravu vypínačov alebo zásuviek? V tejto kategórii máme 18 278 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt