Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Zapojenie zásuvky, ako na to?

Hľadáte elektrikára na inštaláciu a opravu vypínačov alebo zásuviek? V tejto kategórii máme 23 271 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zapojenie zásuvky, ako na to?
Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Zapojenie zásuvky, ako na to?

Svojpomocné zapájanie zásuvky môže byť nebezpečné, preto by ste sa po správnosti mali obrátiť sa na odborníka s potrebnou kvalifikáciou. Ak sa však rozhodnete pustiť do zapájania zásuviek sami dbajte na zvýšenú opatrnosť.

Prácu na elektrickom zariadení robte vždy iba pri vypnutom stave. Pred pracou si skontrolujte bez napäťový stav spoľahlivým meracím prístrojom – nie „fázovkou“, alebo podobným zariadením.

Dvojvodičová sústava 

Dvojvodičová sústava nezodpovedá súčasným technickým normám, ale v praxi ju ešte nájdete často. Dvojvodičová sústava, teda sieť TN-C, so zásuvkami 220 V sa už v súčasnosti nepoužíva na vedenie elektrickej energie ku koncovým zariadeniam, ako sú napr. svetlá a zásuvky. Stále ju však nájdete v starších domoch postavených do roku 1993. Tento typ siete má napätie 220 a 380 V. Napätie 220 V môžete namerať medzi ktoroukoľvek fázou a PEN. Napätie 400 V sa dá namerať medzi dvoma ľubovoľnými fázami. 

Pri takejto staršej dvojvodičovej sústave sú k dispozícii dva vodiče: fázový vodič L (čiernej, alebo hnedej farby) a ochranný vodič PEN (zelenožltý). 

Ak máte doma dvojvodičovú sústavu odporúčame vám ju pri najbližšej rekonštrukcii prerobiť na trojvodičovú.

Farebné označenie káblov: ako rozlíšiť vodiče v dvojvodičovej sústave TN-C


PEN vodič

Zároveň pracovný a ochranný vodič  sa vyskytuje sa v sieti TN-C. Dajte pozor a nepomýľte si ho s ochranným vodičom PE. Je nevyhnutné aby bol zapojený správne. Na tomto vodiči nie je proti zemi napätie. Označený je ako PEN (Protective Earthing and Neutral conductor), svorky sú označené ako PEN, alebo symbolom uzemnenia. Má zelenú, alebo zeleno-žltú farbu a na koncoch je označený svetlo modro.

Fázový vodič L

Pracovný vodič, ktorý vedie prúd tzv. „fáza“. Na tomto vodiči je proti zemi napätie. Značí sa ako L (Line), L1, L2, L3; svorky U, V, W, prípadne R, S, T, kedysi aj ako X, Y, Z. Môže byť  čiernej, hnedej, alebo sivej farby.

Ako zapojiť elektrickú zásuvku 220 V v dvojvodičovej sústave TN-C

V dvojfázovej sústave sú jednofázové zásuvky pripojené iba dvoma vodičmi, fázovým (L) čiernym, alebo hnedým, a stredným ochranným (PEN) vodičom, ktorý býva buď zelený, alebo zelenožltý. Zásuvkové okruhy sú istené 10 A ističmi. Pred takto zapojené zásuvky sa nedá zapojiť prúdový chránič, je však možné ich vybaviť prúdovým chráničom vo forme adaptéru do zásuvky.

Poškodením PEN vodiča, ktorý je namáhaný prechádzajúcim prúdom, dôjde k  vzniku nebezpečného dotykového napätia na neživej časti. Pretože sa tieto typy inštalácie bežne stále  nachádzajú v starších domoch ide o pomerne bežnú poruchu, ktorá je veľmi nebezpečná a život ohrozujúca! Takáto porucha si vyžaduje odpojenie elektroinštalácie od siete a zásah elektrikára.

Zásuvky sa v dvojfázovej schéme zapájajú tak aby ochranný kolík bol hore a stredný, alebo nulovací vodič bol pripojený na pravú dutinku pri pohľade spredu. To isté platí aj pre dvojité zásuvky. Pretože je pre PE a N použitý iba jeden vodič musí vodič PEN byť najskôr pripojený na ochranný kolík a až potom do pravej dierky zásuvky.

Schéma zapojenia zásuvky v dvojvodičovej sústave

Zapojenie elektrickej zásuvky v dvojvodičovej sieti

Pri výmene starej  poškodenej zásuvky pripojenej hliníkovými vodičmi za novu je vhodnejšie použiť zásuvku so skrutkovými svorkami (napr. ABB Classic). Zásuvky s bezskrutkovými svorkami nie sú na Al vodiče  vhodné preto, že maximálny  povolený prierez vodiča je 2,5 mm2 a staršie Al vodiče s väčším prierezom sa nemusia dať  do svoriek vložiť. Môže tak dôjsť ku neprávnemu kontaktu a následnému vyhoreniu nainštalovanej zásuvky. 

Trojvodičová sústava

Trojvodičová sústava, sieť TN-C-S s novými trojvodičovými zásuvkami 230 V má napätie 230 a 400 V. Napätie 230 V môžete namerať medzi ktoroukoľvek fázou a stredným vodičom tzv. „nulákom“, alebo PE. Napätie 400 V sa dá namerať medzi dvoma ľubovoľnými fázami. 

Farebné označenie káblov: ako rozlíšiť vodiče v trojvodičovej sústave TN-C-S

Ochranný vodič

Ochranný vodič sa zapája ako prvý a jeho správne zapojenie je najdôležitejšie. Až keď je správne zapojený ochranný vodič, môžete zapájať ostatné vodiče. Na tomto vodiči nie je proti zemi napätie preto je profesionálmi nazývaný „kostra“, alebo „zem“. Označený je ako PE (Protective Earth), svorky sú označené ako PE, alebo symbolom uzemnenia. Má zelenú, alebo žltú farbu. V bezporuchovom stave po ňom nejde žiadny prúd.

Fázový vodič L

Pracovný vodič, ktorý vedie prúd  a tzv. „fáza“. Na tomto vodiči je proti zemi napätie.  Značí sa ako L (Line), L1, L2, L3; svorky U, V, W, prípadne R, S, T, kedysi aj ako X, Y, Z. Môže byť  čiernej, hnedej, alebo sivej farby.

Stredný vodič

Pracovní vodič, ktorý slúži na vedenie prúdu, ktorý sa premieňa na prácu. Tiež ide o nulový vodič, tzv. „nulák“. Na tomto vodiči nie je proti zemi napätie. Označený je ako N (Neutral), svorky rovnako N. Má svetlomodrú farbu. 

Ako zapojiť elektrickú zásuvku 230 V v trojvodičovej sústave TN-C-S

Dnešné zásuvky pracujú s celkom troma vodičmi, a to s fázovým vodičom, s ochranným vodičom, a s neutrálnym vodičom. V trojvodičovej sieti TN-C-S sú vodiče štandardizovane farebne označené izoláciou daného kábla. Fázový vodič (L) je hnedý (môže byť aj čierny, alebo šedý), neutrálny vodič je svetlomodrý, a ochranný vodič (PE)  je žltý, alebo a zelený.

Do istenia zásuvkového okruhu je zaradený prúdový chránič, ktorý zvyšuje jeho bezpečnosť a niekedy aj AFD, ktoré zaisťuje ochranu pri vzniknutí iskrenia. Na jeden vývod z rozvádzača  môže byť pripojených maximálne 10 zásuviek, pričom dvojitá zásuvka je braná ako jedna samostatná zásuvka.

Zásuvky sa pripojujú tak, aby ochranný kolík bol hore a stredný, alebo nulovací vodič bol pripojený na pravú dutinku pri pohľade spredu. Rovnako to platí aj pre dvojité zásuvky.

Schéma zapojenia zásuvky v trvodičovej sústave

Zapojenie elektrickej zásuvky v trojvodičovej sústave

Hľadáte šikovného elektrikára, alebo odborníka na niektorú zo stoviek ďalších služieb? Zadajte váš projekt zadarmo, alebo si prečítajte ako na to

Ak poskytujete služby, zaregistrujte sa a aj vy môžete na Wilio nájsť nových zákazníkov. Pozrite sa ako Wilio funguje pre poskytovateľov a pozrite sa na práve aktuálne projekty.

autor: Andrej

Aug 10, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 23 271 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Radoslav Ž.

Firma
Bratislava
5,0

Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Volám sa Rado, elektromontážam sa venujem už 4 rok 1 rok praxe na slovensku a 3 v nemecku. Venujem sa...Zobraziť viac

Volám sa Rado, elektromontážam sa venujem už 4 rok 1 rok praxe na slovensku a 3 v nemecku. Venujem sa prácam od bytových jednotiek az po priemyselne haly. Vyhlaska 21 idem si robit 22 a nasledne 23. Ovladam nemecky jazyk na urovni A2/B1. Doklady aj skúsenosti od práce s vysokozdvižnou plošinou. Za každú ponuku dakujem.

#
#
#
Zadať dopyt

Sergej B.

Živnostník
Bratislava
5,0

Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Som Sales and Produk manager. Vo voľnom čase si rad privyrobím rukami. Mám vyštudovanú elektrotechniku školu. Zároveň vlastním aj osveďcenie...Zobraziť viac

Som Sales and Produk manager. Vo voľnom čase si rad privyrobím rukami. Mám vyštudovanú elektrotechniku školu. Zároveň vlastním aj osveďcenie na prácu elektrikára. Som zručný a komunikatívny. Rad sa dohodnemem s každým.

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš H.

Živnostník
Bratislava
4,9

Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Som šikovný a skúsený pracovník v oblasti elektrotechniky a stavebníctva. Mám veľa skúseností v oblasti rekonštrukcie bytov, obkladov, realizácií...Zobraziť viac

Som šikovný a skúsený pracovník v oblasti elektrotechniky a stavebníctva. Mám veľa skúseností v oblasti rekonštrukcie bytov, obkladov, realizácií a opráv elektroinštalácii. Mám paragraf 23 samostatný elektrotechnik a vlastné náradie. Som spoľahlivý a viem sa prispôsobiť akejkoľvek požiadavke.

#
#
#
Zadať dopyt

Kristián M.

Živnostník
Hlohovec
4,8

Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Mlady cieľavedomý 26 ročný chalan ktory nema strach vziat do ruk lopatu, zaspinit si ruky a potrapit si mozgove bunky...Zobraziť viac

Mlady cieľavedomý 26 ročný chalan ktory nema strach vziat do ruk lopatu, zaspinit si ruky a potrapit si mozgove bunky pri vykonávaní prac 👌😉

#
#
#
Zadať dopyt

Anton Š.

Živnostník
Malacky
4,6

Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Elektrikár s 5 ročnou praxou ( elektrotechnická vyhláška §23). servisný technik zabezpečovacích systémov , vstupných systémov , vrátnikov , kamerových...Zobraziť viac

Elektrikár s 5 ročnou praxou ( elektrotechnická vyhláška §23). servisný technik zabezpečovacích systémov , vstupných systémov , vrátnikov , kamerových systémov, štruktúrovaná kabeláž a pod.

#
#
#
Zadať dopyt

Tomas V.

Živnostník
Bratislava
4,5

Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Pracujem ako technik/elektrikár už viac ako 5 rokov . Kompletne elektroinštalačné prace , televízne a internetové siete

#
#
#
Zadať dopyt

Andrej V.

Živnostník
Bratislava
5,0

Hodinový manžel

Mám skúsenosti z mnohých odborov. Rád vám pomôžem s rôznymi vodouinštaláčnými prácami (opravy vodovodných batérii, sifónov, vymeny WC atď.) s...Zobraziť viac

Mám skúsenosti z mnohých odborov. Rád vám pomôžem s rôznymi vodouinštaláčnými prácami (opravy vodovodných batérii, sifónov, vymeny WC atď.) s opravami sadrokartónov, inštaláciou svietidiel, garniži, držiakov televízorov, montážou nábytku a podobne.

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš A.

Živnostník
Košice
5,0

Montáž, skladanie nábytku

Elektrotechnik. Prax 10 rokoov(Výroba NN, Eleltroinštalácie. bleskozvody. NN prípojky) Montáž+Demontáž a servis výťahov na Sk a v zahraničí . Práca...Zobraziť viac

Elektrotechnik. Prax 10 rokoov(Výroba NN, Eleltroinštalácie. bleskozvody. NN prípojky) Montáž+Demontáž a servis výťahov na Sk a v zahraničí . Práca s drevom a železom.pre súkromné účeli. Strojové maľovanie. Ovládam zákl. stavebné práce ako murovanie, montáž sadrokartónu,okien. voda+odpad, montáž nábytku+kuch. linky,Stierky+omietky, plavajúca podlaha + vynil, Dvere+zárubne. Nikdy nerobín to, načo si netrúfam. Vždy je premna dôležite dodržat technologicky postup pri akejkoľvek práci.

#
#
#
Zadať dopyt

Marek V.

Firma
Košice
5,0

Elektrikár

Kompletná rekonštrukcia elektrických rozvodov, montáž zásuviek, vypínačov a svietidiel, napájanie elektrospotrebičov, výroba ističových skriniek (bytových rozvodníc), montáž LED osvetlenia...Zobraziť viac

Kompletná rekonštrukcia elektrických rozvodov, montáž zásuviek, vypínačov a svietidiel, napájanie elektrospotrebičov, výroba ističových skriniek (bytových rozvodníc), montáž LED osvetlenia kuchynských liniek, riešenie porúch

#
#
#
Zadať dopyt

Patrik H.

Firma
Prešov
5,0

Elektroinštalácia

Ponúkam kompletné elektroinštalačné práce na rodinných domoch,bytových domoch,výmena starých elektrických rozvodov.Profesionálne poradenstvo a montáž silno - slaboprúd,TV,dátová sieť,bleskozvody,audio-video vrátnik,kamerový a...Zobraziť viac

Ponúkam kompletné elektroinštalačné práce na rodinných domoch,bytových domoch,výmena starých elektrických rozvodov.Profesionálne poradenstvo a montáž silno - slaboprúd,TV,dátová sieť,bleskozvody,audio-video vrátnik,kamerový a zabezpečovací systém a samozrejme revízie.

#
#
#
Zadať dopyt

Juraj P.

Firma
Bratislavský kraj
5,0

Elektrikár

Poskytujem elektrikárske a elektroinštalačné služby. Mám 10 ročné skúsenosti a platný certifikát na výkon činnosti §23. Zabezpečujem el. projekt a...Zobraziť viac

Poskytujem elektrikárske a elektroinštalačné služby. Mám 10 ročné skúsenosti a platný certifikát na výkon činnosti §23. Zabezpečujem el. projekt a aj revíznu správu.

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimír D.

Firma
Senica
5,0

Montáž svietidiel

Som vyučený elektrikár s 3 ročnou praxou,robím prípravy, montáže+demontáže vypinačou,zásuviek,stropných svetiel atd.,zapajanie spotrebičov a udržbu.Realizujem aj komplet inštalácie bytov.

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš V.

Živnostník
Veľké Ripňany
5,0

Elektroinštalácia

Pracujem ako elektrikár, viac ako 5 rokov. Pracujem aj na veľkých projektoch, ale nemám problém ani s menšími domami, alebo...Zobraziť viac

Pracujem ako elektrikár, viac ako 5 rokov. Pracujem aj na veľkých projektoch, ale nemám problém ani s menšími domami, alebo len zo zapojením el. spotrebičov v domácnostiach, prípadne hľadaní chýb a závad, ktoré sa môžu časom vyskytnúť. Mám elektrikársku vyhlášku $23, ktorú si pravidelne aktualizujem. Kurz NIKO HOME CONTROL (inteligentná domácnosť), Jablotron (Zabezpečovacie systémy), skúsenosti z rôznych druhov video-vrátnikov a mnoho ďalšieho... Nieje nič čo by sa nedalo zapojiť, tak aby to splnilo chcený účel..

#
#
#
Zadať dopyt

Michal D.

Firma
Košice
5,0

Elektroinštalácia

12 ročné skúsenosti s elektro inštalačnými prácami, vyhláška 23 na riadenie činnosti,v prípade záujmu zabezpečím aj viac ľudí,

#
#
#
Zadať dopyt

Ing. Jaroslav G.

Živnostník
Nová Dedinka
5,0

Elektroinštalácia

Pozdravujem Vás. Ponúkam Vám elektrikárske služby s kompletným servisom vrátane revíznych správ. Ďalej ponúkam opravu výpočtovej techniky (software/hardware). Realizujem smart...Zobraziť viac

Pozdravujem Vás. Ponúkam Vám elektrikárske služby s kompletným servisom vrátane revíznych správ. Ďalej ponúkam opravu výpočtovej techniky (software/hardware). Realizujem smart riešenia pre domácnosti a zabezpečovacie systémy. Ostávam s úctou

#
#
#
Zadať dopyt

Ján K.

Živnostník
Bratislava
5,0

Maliarske práce, maliar

Robim kompletné prerábky bytov a interiérov. Aj jednotlivé práce v interiéri. Miesto pôsobiska Bratislava

#
#
#
Zadať dopyt

Filip Š.

Živnostník
Žiar nad Hronom
5,0

Elektroinštalácia

Ponukame služby v odbore elektro: Projekty, Revízie, Prípojky, Inštalácie, Odborné poradenstvo a iné.

#
#
#
Zadať dopyt

Milan M.

Firma
Petrovice
5,0

Elektroinštalácia

Som mladý, šikovný a ochotný elektrotechnik, ktorý Vám veľmi rád múdro poradí a pomôže. Tomuto odvetviu sa venujem už od...Zobraziť viac

Som mladý, šikovný a ochotný elektrotechnik, ktorý Vám veľmi rád múdro poradí a pomôže. Tomuto odvetviu sa venujem už od malička a s mojím týmom pracujeme na projektorch, ktoré riešia elektrotechnické vybavenie budov, vrátane bytov a domov.

#
#
#
Zadať dopyt

Martin R.

Živnostník
Trnava
5,0

Montáž, skladanie nábytku

Pomôžem s montážou nábytku, zvládam zakladne opravy v domacnosti, rad pracujem s drevom, natieranie a všetky možné práce okolo domu,...Zobraziť viac

Pomôžem s montážou nábytku, zvládam zakladne opravy v domacnosti, rad pracujem s drevom, natieranie a všetky možné práce okolo domu, či bytu. Som manuálne zručný, seriózny,férový a taký prístup vyžadujem aj ja. Mám zmysel pre dizajn, estetiku, rád tvorím nové veci zo starých. prerabam, obnovujem, recyklujem stare veci a nabytok a dávam druhu šancu...

#
#
#
Zadať dopyt

Tibor V.

Živnostník
Zlaté Klasy
5,0

Elektroinštalácia

Vykonávam práce ohľadne elektrických sieti do 1000V(odborná certifikácia), a okenárske práce(servis a údržba plastových okien a dverí a montáž nových...Zobraziť viac

Vykonávam práce ohľadne elektrických sieti do 1000V(odborná certifikácia), a okenárske práce(servis a údržba plastových okien a dverí a montáž nových žalúzií a sieťok, sieťových dverí). Vykonám aj drobné stavebné práce ako murárčenie a oprava drobných mechanických komponentov. 🙂

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Nízka cena2,85 €/ks
Priemerná cena4,47 €/ks
Vysoká cena8,00 €/ks

Pošlite dopyt 23271 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte elektrikára na inštaláciu a opravu vypínačov alebo zásuviek? V tejto kategórii máme 23 271 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt