Čo je automatická závlaha?
Automatická závlaha obsahuje riadiacu jednotku, ktorá sa dá nastaviť na automatické spustenie zavlažovania a tým vás zbaví zdĺhavého manuálneho polievania hadicou. Závlahové systémy sú tiež obľúbené aj na verejných priestranstvách a športových areáloch, kde sa o zavlažovanie stará riadiaca jednotka, ktorá je nastavená na určitý čas spustenia automatického zavlažovania. Na tejto jednotke si viete pomocou programov nastaviť meniť čas a dĺžku zavlažovania jednotlivých plôch podľa potreby.
Kedy a kde je potrebný zavlažovací systém?
Pokiaľ máte malú záhradku, investovať do zavlažovacieho systému by bolo rozhodne zbytočné a vám na polievanie postačí krhla či klasická hadica. Pokiaľ však je výmera vášho pozemku väčšia, tu už stojí za zváženie zavlažovací systém.
Pri výbere správneho typu zavlažovacieho systému nezabudnite zohľadniť niekoľko hľadísk – výmeru pozemku, spôsob zavlažovania a cenu. Investovať do závlahového systému sa rozhodne oplatí, nakoľko má veľa výhod. Okrem toho, že za vás vyrieši problém s manuálnym polievaním hadicou, tiež šetrí vodu, nakoľko rovnomerne zavlažuje celú plochu. Taktiež je pri nočnom/rannom režime polievania menší odpar vody, čo zabezpečí dlhšiu vlhkosť.
Typy závlahových systémov
Poznáme dva typy zavlažovacích systémov – rotačný a statický. Rotačný závlahový systém je vhodný na zavlažovanie väčších plôch. Jeho výhodou je to, že si uhol a dosah dostreku vody viete nastaviť tak, ako práve potrebujete, resp. si môžete nastaviť akýkoľvek rádius, čo je polomer dostreku zavlažovania.
Nevýhodou tohto systému je dlhší čas zavlažovania, vyššia nepresnosť zálievky, v porovnaní so statickým zavlažovacím systémom, a tiež väčšie zanášanie vody pri prúdení vetra a vyššia cena, ktorá závisí od triedy zavlažovacieho systému.
Statický zavlažovací systém sa používa najmä na menšie plochy. Je možné použiť ho aj s nadstavcom do výšky až 50 centimetrov. Výhodami tohto typu závlahy je jednoduchá konštrukcia, veľká závlahová dávka na plochu v krátkom čase (až 0,5m3 za hodinu), jednoduché nastavenie a dostupná cena.
Za nevýhodu statického závlahového systému možno považovať zas malý rádius dostreku zavlažovania.
Rady a tipy pri výbere zavlažovacieho systému
Pri výbere zavlažovacieho systému dbajte na nasledovné:
- Možnosť výberu medzi plne automatickým spôsobom zavlažovania alebo plošnými postrekovačmi, prepojenými vonkajšou hadicou. Automatické závlahové systémy sú výhodné v tom, že obsahujú dažďové a veterné senzory, ktoré dokážu samé rozhodnúť o dĺžke zavlažovania a množstve použitej vody.
- Nezabudnite na zdroj vody (studňa, dažďová voda) a čerpadlo, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou každého zavlažovacieho systému. Pre väčšiu výdrž a odolnosť čerpadla vyberajte antikorové. Nezabudnite tiež na voľbu správneho tlaku a objemu prepravenej vody za istý čas, podľa toho, čo a koľko toho budete zavlažovať. Skoro každý zavlažovací systém pracuje pri tlaku 0,3 až 0,5 MPa.
- Nezabudnite na správny návrh celého zavlažovacieho systému, nakoľko ho musíte zabudovať do zeme. Nezabudnite si zmerať pozemok a určiť, kde bude zdroj vody, na ktorý sa systém napojí, dostupný zdroj elektriny a samotné rozloženie systému po pozemku.
autor: Lucia
Oct 25, 2021