Ako záhradný prístrešok možno brať v podstate akúkoľvek jednouchú a ľahkú stavbu, respektíve krytý priestor napojený na dom. Najčastejšie teda zastrešené prístrešky. Možností a materiálov na výrobu záhradných prístreškov je dnes neskutočne veľa, na trhu dnes nájdete dokonca hotové altánky a prístrešky, ktoré stačí len kúpiť.
Ich hodnota sa však miestami pohybuje od stoviek až po tisíce eur, v závislosti od materiálu, prepracovania, konštrukcie a pod. Ak chcete ušetriť financie a práci s drevom sa ako-tak rozumiete, môžete si jednoduchý drevený prístrešok pokojne navrhnúť a zmontovať aj sami.
Drevené prístrešky
Drevené prístrešky sú drobné stavby, ktoré tvoria akýsi doplnok k vášmu domu. Ich úlohou je chrániť ľudí, ich majetok, materiál či rôzne stroje a zariadenia pred vonkajšími vplyvmi a zničením. Pod jednoduchý drevený prístrešok môžeme uskladniť okrem materiálu dokonca aj kosačku, štvorkolku, bicykle, záhradný traktor, ale aj automobil.
Možností využitia dreveného prístrešku je neskutočne mnoho a navyše, drevený prístrešok je skvelou náhradou drahej murovanej garáže. Ak si chcete pod prístreškom oddýchnuť a posedieť, drevený prístrešok je vhodné miesto, ktoré vám poskytne tieň a útočisko pred slnkom či dažďom.
Konštrukcia a zastrešenie prístrešku
Pokiaľ vytvárame oddychovú zónu na posedenie v chládku, ľahký drevený prístrešok je na to ako stvorený. Ak na vás drevo pôsobí na prvý dojem príliš rustikálne, prístrešok nemusí byť zákonite celý z neho. Drevo možno použiť k akejkoľvek stavbe. Keď správne pojmete jeho využitie, môžete z neho vyčarovať rustikálny, dekoratívny alebo dokonca minimalistický dizajn.
Mnohí stavebníci však predsa len pri stavbe prístreškov odporúčajú drevenú nosnú konštrukciu. Ide najmä o stojky a krokvy. Čo sa týka samotného zastrešenia prístrešku, využiť môžeme klasickú strešnú krytinu. Tu sa však môže stať, že vzniknutý priestor pod prístreškom nebude dostatočne presvetlený. Vtedy je najlepšou voľbou použiť variantu krytiny, a to polykarbonátové dosky. Tie prístrešok zastrešia, čiastočne zatienia, no pritom umožnia, aby do priestoru pod prístreškom prúdilo dostatočné množstvo svetla.
Postup
Zoberme si ako príklad prístrešok s rozmermi 5 x 3 m s drevenou konštrukciou, ktorú budeme prekrývať polykarbonátovými doskami. Ak si myslíte, že začneme hneď pracovať, mýlite sa. Aj dom potrebuje svoj architektonický návrh, tak prečo si vopred nezakresliť všetko na papier aj pri prístrešku?
Ak sme dostatočne zruční (alebo nám s tým môže niekto pomôcť), zhotovíme si výkres, na ktorý si nakreslíme tvar altánku, kde jednotlivým častiam priradíme ich reálne veľkosti. Takto sa nám bude nielen, že ľahšie pracovať, ale aj počítať materiál.
Čo sa materiálu týka, budeme potrebovať:
- 2 nosné hranoly,
- 6 ks stojok (10x10 cm),
- 6 krokiev (5x20 cm) – všetko ohobľované drevo
- a polykarbonátové dosky – 6 ks s rozmerom 3,5x1 m.
Kľudne sa poraďte s predajcom, koľko a aké kotviace prvky budete potrebovať, aj ku kotveniu polykarbonátu. Ak sa na stavbe zídete traja alebo štyria, konštrukciu môžete mať hotovú už za jeden víkend. Po zostavení nosnej konštrukcie sa odporúča natrieť ju a až na druhý deň položiť polykarbonát. Polykarbonátové dosky je potrebné podkladať gumenými podložkami a nechávať medzi nimi medzery, pretože strieška bude vystavená veľkému tepelnému namáhaniu.
Takýto prístrešok, hotový svojpomocne už za jeden víkend, by nás mal aj s materiálom vyjsť v cene do 600 eur. Je len na vás, akú podlahu pod prístrešok zvolíte. Ak už betónová, drevená alebo dlaždicová podlaha bola na mieste ešte pred prístreškom, je to len plus pre vás.
Sep 6, 2021